Víťazi Gypsy Spirit 2011 už majú svoje srdcia

Autor: Gypsy Spirit | 27.5.2011 o 9:01 | Karma článku: 2,54 | Prečítané:  890x

Bratislava 26. máj 2011 - V pondelok 23. mája si zo slávnostného udeľovania ocenení 3. ročníka Gypsy Spirit, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave, odniesli červené srdcia 6 víťazi vyhlásených kategórií. Spomedzi nominovaných ich vybrala Odborná porota na čele s Michaelom Kocábom a porota Čin roka, ktorej predsedníčkou bola Lejla Abbasová.  

Tento rok sa do súťaže zapojilo 104 mimovládnych organizácií, firiem, jednotlivcov a novinárov. Prípravno-organizačný výbor vyhodnotil prihlášky a vybral 19 postupujúcich - tri nominácie v každej kategórii ocenenia Gypsy Spirit, pričom na Špeciálne ocenenie poroty (Gypsy Spirit médiá) nominoval hneď štyroch novinárov. Odborná porota a porota Čin roka vzápätí rozhodla o víťazoch, ktorí si zo slávnostného odovzdávania ocenení odniesli sošky v tvare srdca ako symbol ich ľudského prístupu a efektívnej práce s rómskou komunitou.

Ocenenie za realizáciu konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny  v kategórii Mimovládna organizácia získalo občianske združenie Lačho Drom, ktoré pracuje viac ako desať rokov pod vedením Vladimíra Sendreia v Kokave nad Rimavicou. Porota ocenila jeho projekt „Aktivizáciou komunít ku skvalitneniu života a podpore zamestnanosti". Vďaka tomuto projektu sa podarilo zamestnať viac ako 30 nezamestnaných Rómov z obcí v okrese Poltár.

Za systematické uskutočňovanie projektov zameraných na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity zo strany spoločností resp. firiem ocenila Odborná porota aktivity spoločnosti US Steel Košice. Ide o spoločnosť, ktorá dlhodobo a trvalo udržateľne zamestnáva niekoľko desiatok zamestnancov z prostredia segregovanej rómskej osady. Toto prvenstvo získala už po druhý raz v histórii Gypsy Spirit.

V kategórii mimoškolské vzdelávacie aktivity zamerané na rómske deti a mládež porotu najviac oslovila činnosť Divadla z Chatrče, ktoré vedie Irma Horváthová z Komunitného centra ETP v Moldave nad Bodvou. Divadlo mladých Rómov z rómskej osady prekonáva hneď niekoľko rôznorodých  limitov  a predsudkov. Napriek tomu, že ide o tzv. amatérske divadlo, realizované divadelníkmi bez akejkoľvek skúsenosti so „skutočným" divadlom, nesie v sebe silný emotívny náboj i posolstvo zrozumiteľné a prospešné tak minorite, ako majorite.

Osobnosťou Gypsy Spirit pre rok 2011 sa stala Anna Ferkaninová. Porota ocenila starostku obce Nižný Komárnik za dlhodobú prácu, ktorou prispieva k zlepšeniu postavenia Rómov. Za viac ako desaťročie sa Anne Ferkaninovej podarilo zrealizovať elektrifikáciu a zavedenie pitnej vody do pôvodných chatrčí, následne likvidáciu osady a vybudovanie obecných bytov nižšieho štandardu s vlastnou čističkou odpadových vôd, výstavbu mostu, prístupovej komunikácie k novostavbám  i výsadbu zelene a parkovej úpravy pred novopostavenými domami.

Porota Čin roka sa zhodla na tom, že za čin roka, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca si zaslúži najvyššie ocenenie Jarmila Vaňová z Rómskeho mediálneho centra MECEM v Košiciach. Pri natáčaní reportáže v rómskej osade v obci Bidovce sa jej podarilo doslova pred kamerami doviesť k dohode starostu a miestnych Rómov ohľadom zabezpečenia materiálu a vykonania prác, ktoré boli potrebné  k zavedeniu vody pre  približne 150 ľudí v rómskej osade.

Tento rok porota ocenila aj prácu novinárov, a to tých, ktorí pri svojej práci poukázali aj na iné ako negatívne vlastnosti obyvateľov rómskych komunít. Spomedzi nominovaných sa porota rozhodla toto ocenenie udeliť Janette Maziniovej, originálnej publicistke, ktorá  na svojom blogu  otvorene, priamo a úprimne zverejňuje osobné „správy", týkajúce sa komplexných problémov i riešení  rómskej problematiky.

Podľa Michaela Kocába, predsedu Odbornej poroty a jedného z iniciátorov Gypsy Spirit v Českej republike zaznamenal tretí ročník Gypsy Spirit výrazný posun oproti minulým ročníkom. "Vždy boli krásne, ale teraz sa do toho zapojila Slovenská televízia, bolo to v divadle, krásne dekorácie, vyvážený výber poroty, prenádherná muzika," zhodnotil Kocáb projekt s tým, že sa vyvíja veľmi dobre. "Treba si len priať, aby sa toho chytili ďalšie krajiny, aby sa ten koncept rozšíril prinajmenšom do okolitých krajín," dodal aktivista v oblasti ochrany ľudských práv a súčasný podpredseda Českého helsinského výboru.

Uďeľovanie ocenení Gypsy Spirit by ani tento rok nebolo možné zrealizovať bez podpory vyhlasovateľov, sponzorov, partnerov, mediálnych partnerov, bez iniciatívy prihlásených, nominovaných, účinkujúcich a tiež porotcov. Im všetkým patrí veľké poďakovanie.

Partneri: Ministerstvo kultúry SR, ETP Slovensko, IPEC, Tatra Leasing, Uniqua, Prvá Stavebná Sporiteľňa, SĽUK

Mediálni partneri: RTVS, Rádio Expres, Týždenník TREND, Romano nevo ľil, MECEM - Rómske mediálne centrum, Slovenský syndikát novinárov, Internetové rádio Gipsy.sk, Gypsy Television

Špeciálne poďakovanie patrí úradu podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny menšiny a Európskej komisii za podporu projektu.

Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení Gypsy Spirit 2011 odvysiela STV2 dňa 4.6.2011 o 20.00 hod. a 5.6.2011 o 15.40 hod.

O projekte Gypsy Spirit

Dlhodobým cieľom projektu Gypsy Spirit je prispieť k vytvoreniu pozitívnejšieho obrazu rómskej komunity na Slovensku a podporiť zlepšenie jej celkovej životnej situácie. Ocenenie a prezentácia pozitívnych príkladov môže byť motiváciou aj pre iné subjekty, aby sa angažovali v rámci projektov, ktoré prinesú komplexné, efektívne a dlhodobé riešenie problémov rómskej komunity. Ocenenie Gypsy Spirit je  zameraná na podporu a informovanosť o tých projektoch a aktivitách, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, a tak predstavujú pre  rómskych obyvateľov aj reálnu pomoc.

Vyhlasovateľmi 3.ročníka sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., člen skupiny Enel, generálny partner, Rozhlas a televízia Slovenska RTVS, Národné centrum pre rovnosť príležitostí a Asociácia rómskych žien Slovenska.

Viac informácií  nájdete na: www.gypsyspirit.eu

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích programov a komunikačných stratégií pre sociálne slabé skupiny (vzdelávacie a osvetové programy a projekty zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje v dva projekty pre rómsku komunitu v 40 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Enel je najväčšou elektrárenskou spoločnosťou v Taliansku a podľa celkového inštalovaného výkonu je druhou najväčšou spoločnosťou v Európe. 34% akcií  Slovenských elektrární vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. V roku 2010 spoločnosť dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie a ku koncu roka mala celkovo 5419 zamestnancov. Slovenské elektrárne sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Aktivity v oblasti  spoločenskej zodpovednosti  pri podnikaní (CSR) realizujú v rámci dlhodobého programu Energia pre krajinu, členeného podľa jednotlivých sfér života. Energia pre šport, energia pre kultúru, energia pre vzdelanie, energia pre prírodu a energia pre život definujú sféry aktivít - energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí medzi hlavné projekty v rámci  programu Energia pre život. Viac na www.seas.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?