Poznáme mená porotcov Gypsy Spirit 2011

Autor: Gypsy Spirit | 20.5.2011 o 10:35 | (upravené 20.5.2011 o 10:40) Karma článku: 2,60 | Prečítané:  854x

Bratislava 18. máj 2011 - Do kresla medzinárodnej odbornej poroty zasadnú osobnosti, ktoré svojou prácou a poslaním prispievajú k zlepšovaniu postavenia Rómov v medzinárodnom kontexte. Necelý týždeň pred slávnostným udeľovaním ocenení Gypsy Spirit 2011 sú známe mená porotcov odbornej poroty aj poroty Čin roka, ktorí vyberú víťazov vo všetkých šiestich kategóriách.

Pozvanie do medzinárodnej poroty Gypsy Spirit tento rok prijalo hneď niekoľko významných osobností. Predsedom odbornej poroty bude Michael Kocáb z Čiech, aktivista v oblasti ochrany ľudských práv a súčasný podpredseda Českého helsinského výboru. Do porotcovského kresla tiež zasadne Costel Bercus z Rumunska, predseda predstavenstva Roma Education Fund (Rómsky vzdelávací fond); Nicholas Martyn z Anglicka, námestník Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Európskej komisie; Zeljko Jovanovic zo Srbska, riaditeľ pre rómske iniciatívy Open Society Institute. Za Slovensko bude členkou odbornej poroty Katarína Mathernová, poradkyňa Svetovej banky pre Európu a strednú Áziu a Miroslav Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Odborná porota rozhodne o víťazovi v kategóriách:

  • Mimovládna organizácia
  • Spoločnosť - Firma
  • Mimoškolské vzdelávacie aktivity
  • Osobnosť
  • Médiá - špeciálne ocenenie poroty

Partnerom kategórie Spoločnosť - Firma je týždenník Trend a partnerom kategórie Médiá Slovenský syndikát novinárov.

O víťazovi v kategórii Čin roka, bude rozhodovať špeciálna porota v zložení: predsedníčka poroty - Lejla Abbasová, profesionálna televízna moderátorka; Eva Babitzova, generálna riaditeľka Rádia Expres a členka prípravného a organizačného výboru Gypsy Spirit 2011; Slávka Mačáková, riaditeľka občianskeho združenia Centrum pre udržateľný rozvoj ETP Slovensko; Jozef Šivák, redaktor STV; Miroslava Hapalová, riaditeľka občianskeho združenia Člověk v tísni Slovensko a Silvia Jaslová, asistentka osvety zdravia z Chminianskych Jakubovian.

Partnerom kategórie Čin roka je rádio Expres.

Obidve poroty budú hodnotiť spolu 19 nominovaných  - vždy tri nominácie v každej kategórii ocenenia Gypsy Spirit. Výnimkou je jedine Špeciálne ocenenie poroty (Gypsy Spirit médiá). V tomto prípade udelil prípravno-organizačný výbor hneď štyri nominácie. Vyhlásenie výsledkov rozhodovania poroty a udeľovanie ocenení sa uskutoční počas slávnostného večera, v pondelok 23. mája, v priestoroch Mestského Divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave o 20:00 hod.

O projekte

Ocenenie  Gypsy Spirit je zamerané na podporu aktívnej snahy všetkých, ktorí sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku. Cieľom projektu je vytvoriť tradíciu v ocenení práce pre rómsku komunitu, vytvoriť verejnú platformu na prezentáciu pozitívnych reálnych prínosov, a tak priblížiť širokej verejnosti aktivity organizácií a jednotlivcov zamerané na podporu integrácie rómskej menšiny do spoločnosti. Jeho cieľom je podporovať informovanosť o tých projektoch a aktivitách, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, a tak predstavujú pre  rómskych obyvateľov reálnu pomoc.

Vyhlasovatelia: Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., člen skupiny Enel, generálny partner, Rozhlas a televízia Slovenska RTVS, Národné centrum pre rovnosť príležitostí a Asociácia rómskych žien Slovenska.

Viac informácií  nájdete na: www.gypsyspirit.eu

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích programov a komunikačných stratégií pre sociálne slabé skupiny (vzdelávacie a osvetové programy a projekty zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje v dva projekty pre rómsku komunitu v 40 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Enel je najväčšou elektrárenskou spoločnosťou v Taliansku a podľa celkového inštalovaného výkonu je druhou najväčšou spoločnosťou v Európe. 34% akcií  Slovenských elektrární vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. V roku 2010 spoločnosť dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie a ku koncu roka mala celkovo 5419 zamestnancov. Slovenské elektrárne sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Aktivity v oblasti  spoločenskej zodpovednosti  pri podnikaní (CSR) realizujú v rámci dlhodobého programu Energia pre krajinu, členeného podľa jednotlivých sfér života. Energia pre šport, energia pre kultúru, energia pre vzdelanie, energia pre prírodu a energia pre život definujú sféry aktivít - energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí medzi hlavné projekty v rámci  programu Energia pre život. Viac na www.seas.sk

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?