Médiám nie je osud Rómov ľahostajný

Autor: Gypsy Spirit | 13.5.2011 o 9:12 | Karma článku: 3,04 | Prečítané:  1101x

Bratislava 12. máj 2011 - Tento rok si projekt Gypsy Spirit znova získal pozornosť slovenských médií. Kategóriu Čin roka si zobralo pod patronát Rádio Expres. kategóriu Spoločnosť - firma podporil týždenník Trend, partnerom kategórie Médiá sa stal Slovenský syndikát novinárov a spolu vyhlasovateľom ocenenia Gypsy Spirit na Slovensku je Rozhlas a televízia Slovenska. Projekt podporujú tiež Rómske mediálne centrum MECEM, Romano nevo ľil a Rómske internetové rádio.  Všetkých oslovila myšlienka ľudskosti a pomoci rómskej komunite.

Gypsy Spirit je ocenenie pre všetkých, ktorí sa podieľajú na zlepšení situácie Rómov na Slovensku. Tohto roku sa o ocenenie uchádzalo 104 organizácií a jednotlivcov v piatich kategóriách. Kategóriu Čin roka bude hodnotiť špeciálna porota v deň vyhlásenia a slávnostného odovzdávania výsledkov 23.mája v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava. Členstvo v porote Gypsy Spirit - Čin roka 2011 prijali: Leila Abbassová, moderátorka, Eva Babitzová, generálna riaditeľka rádia Expres a členka Prípravného a organizačného výboru Gypsy Spirit, Silvia Jaslová, asistentka osvety zdravia Chminianske Jakubovany, Miroslava Hapalová, riaditeľka Človek v tísni Slovensko, Jozef Šivák, redaktor STV a riaditeľ festivalu International Gypsy Fest a Slávka Mačáková, riaditeľka ETP Slovensko.

Pomáhajú a pritom nemusia. Jednoducho chcú dať zo seba to najlepšie vo viere, že ich pomoc padne na úrodnú pôdu. Takí sú aj traja nominovaní v kategórii Čin roka.  Príbehy ľudskosti oslovili aj rádio Expres a jeho generálna riaditeľka Eva Babitzová hovorí: „Radi podporujeme projekty, ktoré sa snažia zmeniť túto krajinu. Gypsy Spirit rozhodne k takýmto projektom patrí, keď sa snaží oceňovať a predstavovať často neznámu a nedocenenú náročnú prácu. Sme hrdým patrónom kategórie Čin roka, pretože toto považujeme za to najdôležitejšie - oceniť konkrétne činy konkrétnych ľudí. Už len prečítanie všetkých nominácií ma naplnilo úctou a - optimizmom. Nie je to s nami vôbec zlé, žije medzi nami množstvo skvelých ľudí, tichých hrdinov."

Tento rok sú na ocenenie Čin roka nominovaní: riaditeľ Základnej školy z Jakubian,  mediátorka v obci Bidovce, aj matka malých dvojčiat z Nižného Tvarožca. Dôkazom toho, že ich nezištná pomoc má veľký význam, sú nasledovné nominácie v kategórii Čin roka:

  • Ladislav Žilecký je riaditeľom „zmiešanej" rómsko-nerómskej Základnej školy sMaterskou školou vJakubanoch vokrese Stará Ľubovňa. Dlhodobo sa celou svojou osobnosťou angažuje azasadzuje za skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu ďaleko nad rámec svojich povinností, skutočné vzájomné rešpektovanie sa rómskych anerómskych žiakov ažiačok, efektívnu integráciu rómskych detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Okrem vybudovania nových učební, hudobného štúdia aumožnenia pokračovať vďalšom vzdelávaní rómskym žiakom je nominovaný aj za zabezpečenie motivačného štipendia zTaiwanského veľvyslanectva pre žiakov snajlepšími študijnými výsledkami.
  • Jarmila Vaňová zRómskeho mediálneho centra (MECEM) vKošiciach je nominovaná za prácu, ktorá môže niesť prívlastok „mediátorská". Pri natáčaní reportáže vrómskej osade vobci Bidovce sa jej podarilo doslova pred kamerami doviesť kdohode starostu amiestnych Rómov ohľadom zabezpečenia materiálu avykonania prác, ktoré boli potrebné kzavedeniu vody pre približne 150 ľudí vrómskej osade. Vzájomný sľub pred divákmi bol splnený najmä vďaka mediálnemu amediátorskému pôsobeniu atalentu pani Jarmily Vaňovej.
  • PaedDr. Andrea Vaľková zNižného Tvarožca je pedagogička a matka ročných dvojčiat. To jej nebráni nezištne pomáhať deťom vmiestnej rómskej osade. Nominovaná je za starostlivosť osedemročné dieťa sťažkým kožným ochorením, ktoré denne navštevovala, ošetrovala, dávala mu lieky a cestovné náklady (vzhľadom na katastrofálnu finančnú asociálnu situáciu rodičov) hradila zvlastných zdrojov. Pani Vaľková sa dokázala aj napriek svojim čerstvým dvojnásobným materským povinnostiam pravidelne starať ochoré dievčatko.

O projekte Gypsy Spirit

Dlhodobým cieľom projektu Gypsy Spirit je prispieť k vytvoreniu pozitívnejšieho obrazu rómskej komunity na Slovensku a podporiť zlepšenie jej celkovej životnej situácie. Ocenenie a prezentácia pozitívnych príkladov môže byť motiváciou aj pre iné subjekty, aby sa angažovali v rámci projektov, ktoré prinesú komplexné, efektívne a dlhodobé riešenie problémov rómskej komunity. Ocenenie Gypsy Spirit je  zameraná na podporu a informovanosť o tých projektoch a aktivitách, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, a tak predstavujú pre  rómskych obyvateľov aj reálnu pomoc.

Vyhlasovateľmi 3.ročníka sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., člen skupiny Enel, generálny partner, Rozhlas a televízia Slovenska RTVS, Národné centrum pre rovnosť príležitostí a Asociácia rómskych žien Slovenska.

Viac informácií  nájdete na: www.gypsyspirit.eu

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích programov a komunikačných stratégií pre sociálne slabé skupiny (vzdelávacie a osvetové programy a projekty zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje v dva projekty pre rómsku komunitu v 75 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Slovenské  elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a Enel je druhou najväčšou energetickou spoločnosťou v Európe, celkovo pôsobí v 22 krajinách po celom svete. Slovenské elektrárne i Enel sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Svoju spoločenskú zodpovednosť pri podnikaní nazývajú Energiou pre krajinu - energia pre šport, energia pre kultúru, energia pre vzdelanie, energia pre životné prostredie a energia pre ľudskosť. Sú to sféry aktivít - energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2009 rozvoj spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní (CSR) na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí do programu Energia pre ľudskosť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?