Členom odbornej poroty Costel Bercus a Michael Kocáb

Autor: Gypsy Spirit | 27.4.2011 o 14:38 | (upravené 29.4.2011 o 14:46) Karma článku: 1,85 | Prečítané:  1026x

Členom odbornej poroty Gypsy Spirit 2011 bude Costel Bercus, predseda predstavenstva Rómskeho vzdelávacieho fondu - REF a dlhoročný aktivista v oblasti ochrany ľudských práv a Michael Kocáb, umelec a politik, ktorý má za sebou bohaté skúsenosti v oblasti angažovania sa proti totalitarizmu.

Costel BercusCostel Bercus
Predseda predstavenstva Rómskeho vzdelávacieho fondu (Roma Education Fund)

Costel Bercus je rumunský Róm. Promoval na Fakulte Spiru Haret v Bukurešti z odboru medzinárodné vzťahy a európske štúdiá. Od roku 1997 pracuje ako aktivista v oblasti ochrany ľudských práv spolu s rumunskou organizáciou CRISS – Centrum rómskych sociálnych intervencií a štúdií (Roma Center for Social Interventions and Studies), známou organizáciou zaoberajúcou sa ochranou ľudských práv. V roku 2000 bol menovaný výkonným riaditeľom tejto organizácie, vďaka čomu získal skúsenosti s prácou na mnohých aktivitách medzinárodného charakteru. Táto práca viedla k jeho vymenovaniu za člena predstavenstva Rómskeho vzdelávacieho fondu (REF) v roku 2005 a v rovnakom roku ho požiadali, aby sa stal predsedom jeho predstavenstva. V tejto funkcii pracuje dodnes. Od roku 2006 do roku 2008 viedol Rómsku občiansku alianciu Rumunska (Roma Civic Alliance of Romania), organizáciu spájajúcu vyše dvadsať mimovládnych rómskych organizácií v Rumunsku. Pracoval tiež ako konzultant pre poskytovanie technickej pomoci pri rozvoji politiky rómskej integrácie v niekoľkých krajinách západného Balkánu a Rumunska, poverený rôznymi medzinárodnými rozvojovými agentúrami.

 

Michael Kocáb

Michael Kocáb

Umelec a politik, ktorý má za sebou bohaté skúsenosti v oblasti angažovania sa proti totalitarizmu. Po absolvovaní pražského konzervatória v odbore skladba a organ pokračoval vo vystupovaní so svojou kapelou Pražský výber, čo sa mnohokrát stretlo s nevôľou a represiami politickej nomenklatúry KSČ, no zároveň aj so sympatiami fanúšikov. Zlomový bod v živote Micheala Kocába nastal s príchodom "zamatovej revolúcie". Na jar roku 1989 založil iniciatívu Most, ktorá sa stala prvou platformou pre jeho nasledujúcu politickú kariéru. Od 17. novembra 1989 bol zakladajúcim členom Občianskeho fóra (OF), ktoré bolo obdobou slovenskej občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu. Ako člen krízového štábu koordinačného centra OF organizoval všetky rokovania s vtedajším premiérom Adamcom. Okrem toho rokoval s armádnymi predstaviteľmi a sovietskymi vojenskými emisármi o nezasahovaní do priebehu revolučných udalostí. Zároveň inicioval kroky vedúce k ukončeniu okupácie Československa sovietskymi vojskami a navrhol Václava Havla za prezidenta republiky. Od decembra 1989 pôsobil ako poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR v zahraničnom výbore. V prvých slobodných voľbách v roku 1990 získal 54 % osobných preferencií (druhý po A. Dubčekovi) a opäť sa stal poslancom. V tomto období sa výrazne angažoval za odsun príslušníkov Červenej armády z územia bývalého Československa. Svoju politickú kariéru prerušil v roku 1991. V roku 1992 vyzbieral 250 tisíc podpisov na podporu referenda o rozdelení ČSFR. V rokoch 1993 - 2003 pôsobil ako externý poradca Václava Havla. V roku 2001 založil nadáciu na podporu literatúry. V rokoch 2003 - 2008 pokračoval v plodnej spolupráci s Václavom Havlom v rôznych oblastiach. Okrem toho v rokoch 2003 - 2005 naplno obnovil svoju hudobnú činnosť, čo sa prejavilo "come-backom" skupiny Pražský výber v pôvodnej zostave. V roku 2008 prijal návrh na kandidatúru do Senátu ČR ako nezávislý senátor za Stranu zelených. Po úspešnom zvolení bol v roku 2009 vymenovaný za ministra pre ľudské práva a národnostné menšiny Českej republiky, v roku 2010 sa stal splnomocnencom vlády ČR pre ľudské práva. V súčasnosti je podpredsedom Českého helsinského výboru.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?