Rómska duša žije

Autor: Gypsy Spirit | 5.4.2011 o 10:17 | (upravené 5.4.2011 o 11:10) Karma článku: 1,67 | Prečítané:  673x

Bratislava 5. apríl 2011 - Nominácie na 3. ročník ocenenia Gypsy Spirit 2011 sú už v plnom prúde. Aj tento rok môžete upozorniť na prácu a výsledky všetkých, ktorí prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku. Stačí ak ich do 18. apríla nominujete prostredníctvom prihlášky zverejnenej na stránkach www.gypsyspirit.eu.

Vyhlasovateľmi 3. ročníka sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., člen skupiny Enel, generálny partner, Rozhlas a televízia Slovenska RTVS, Národné centrum pre rovnosť príležitostí a Asociácia rómskych žien Slovenska.

Cieľom projektu Gypsy Spirit je vytvoriť verejnú platformu na ocenenie práce s rómskou komunitou. Ocenenie a prezentácia pozitívnych príkladov môže byť motiváciou aj pre iné subjekty, aby sa angažovali v rámci projektov, ktoré prinesú komplexné, efektívne a dlhodobé riešenie problémov rómskej komunity. Ocenenie Gypsy Spirit je  zamerané na podporu a informovanosť o tých projektoch a aktivitách, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, a tak predstavujú pre  rómskych obyvateľov aj reálnu pomoc.

Prihlásiť seba alebo niekoho do súťaže nominovať je možné prostredníctvom elektronickej prihlášky na stránkach: www.gypsyspirit.eu a na stránke úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity www.romovia.vlada.gov.sk

Ocenenie Gypsy spirit sa udeľuje v nasledovných kategóriách::

  1. Ocenenie pre mimovládnu organizáciu (realizácia konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny a jeho dosiahnuté výsledky)
  2. Ocenenie pre spoločnosť – firmu (podpora projektov zameraných na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity)
  3. Ocenenie pre mimoškolské vzdelávacie aktivity (zamerané na rómske deti a mládež)
  4. Ocenenie pre jednotlivca (dlhodobá práca, ktorá prispela k zlepšeniu postavenia Rómov)
  5. Čin roka (za čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca)

Špeciálne ocenenie Gypsy Spirit médiá (pre novinára/novinárku za objektívnu alebo pozitívnu

informáciu o rómskej problematike na Slovensku)

Rozhodovanie poroty bude prebiehať v dvoch kolách. V prvom kole budú členovia prípravného a organizačného výboru (POV) hodnotiť všetky prihlásené subjekty a na základe výsledného počtu bodov vyberú troch nominovaných v každej kategórii. V druhom kole odborná porota tajným hlasovaním vyberie z nominovaných víťaza v 1 – 4 kategórii. Víťaza piatej kategórie bude vyberať porota Čin roka. Partnerom kategórie Čin roka je Rádio Expres.

Uzávierka prihlášok je 18. apríla 2011, nominácie v jednotlivých kategóriách budú oznámené o desať dní neskôr 28. apríla 2011. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie ocenení sa uskutoční 23. mája 2011.

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích programov a komunikačných stratégií pre sociálne slabé skupiny (vzdelávacie a osvetové programy a projekty zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje projekty pre rómsku komunitu v 42 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a Enel je druhou najväčšou energetickou spoločnosťou v Európe, celkovo pôsobí v 40 krajinách po celom svete. Slovenské elektrárne i Enel sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Svoju spoločenskú zodpovednosť pri podnikaní nazývajú Energiou pre krajinu – Energia pre šport, Energia pre kultúru, Energia pre vzdelanie, Energia pre prírodu a Energia pre život. Sú to sféry aktivít – energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní (CSR) na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí do programu Energia pre život.

Viac informácií:

Michal Kubo, office@acec.sk, 0902 749 221

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, www.gypsyspirit.eu.

Iveta Duchoňová, iveta.duchonova@vlada.gov.sk, 02/5729 5673

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?