Rómska duša žije

Autor: Gypsy Spirit | 5.4.2011 o 10:17 | (upravené 5.4.2011 o 11:10) Karma článku: 1,67 | Prečítané:  676x

Bratislava 5. apríl 2011 - Nominácie na 3. ročník ocenenia Gypsy Spirit 2011 sú už v plnom prúde. Aj tento rok môžete upozorniť na prácu a výsledky všetkých, ktorí prispievajú k zlepšeniu situácie Rómov na Slovensku. Stačí ak ich do 18. apríla nominujete prostredníctvom prihlášky zverejnenej na stránkach www.gypsyspirit.eu.

Vyhlasovateľmi 3. ročníka sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., člen skupiny Enel, generálny partner, Rozhlas a televízia Slovenska RTVS, Národné centrum pre rovnosť príležitostí a Asociácia rómskych žien Slovenska.

Cieľom projektu Gypsy Spirit je vytvoriť verejnú platformu na ocenenie práce s rómskou komunitou. Ocenenie a prezentácia pozitívnych príkladov môže byť motiváciou aj pre iné subjekty, aby sa angažovali v rámci projektov, ktoré prinesú komplexné, efektívne a dlhodobé riešenie problémov rómskej komunity. Ocenenie Gypsy Spirit je  zamerané na podporu a informovanosť o tých projektoch a aktivitách, ktoré prinášajú skutočné, merateľné výsledky, a tak predstavujú pre  rómskych obyvateľov aj reálnu pomoc.

Prihlásiť seba alebo niekoho do súťaže nominovať je možné prostredníctvom elektronickej prihlášky na stránkach: www.gypsyspirit.eu a na stránke úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity www.romovia.vlada.gov.sk

Ocenenie Gypsy spirit sa udeľuje v nasledovných kategóriách::

  1. Ocenenie pre mimovládnu organizáciu (realizácia konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny a jeho dosiahnuté výsledky)
  2. Ocenenie pre spoločnosť – firmu (podpora projektov zameraných na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity)
  3. Ocenenie pre mimoškolské vzdelávacie aktivity (zamerané na rómske deti a mládež)
  4. Ocenenie pre jednotlivca (dlhodobá práca, ktorá prispela k zlepšeniu postavenia Rómov)
  5. Čin roka (za čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca)

Špeciálne ocenenie Gypsy Spirit médiá (pre novinára/novinárku za objektívnu alebo pozitívnu

informáciu o rómskej problematike na Slovensku)

Rozhodovanie poroty bude prebiehať v dvoch kolách. V prvom kole budú členovia prípravného a organizačného výboru (POV) hodnotiť všetky prihlásené subjekty a na základe výsledného počtu bodov vyberú troch nominovaných v každej kategórii. V druhom kole odborná porota tajným hlasovaním vyberie z nominovaných víťaza v 1 – 4 kategórii. Víťaza piatej kategórie bude vyberať porota Čin roka. Partnerom kategórie Čin roka je Rádio Expres.

Uzávierka prihlášok je 18. apríla 2011, nominácie v jednotlivých kategóriách budú oznámené o desať dní neskôr 28. apríla 2011. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie ocenení sa uskutoční 23. mája 2011.

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) je mimovládna organizácia, ktorej poslaním je budovať porozumenie, podporovať medzinárodnú kultúrnu výmenu, prehlbovať vzdelávanie a vytvárať priestor na ďalšie pokračovanie vzájomnej komunikácie. Vo svojej vzdelávacej činnosti sa ACEC zameriava na prípravu a uplatňovanie vzdelávacích programov a komunikačných stratégií pre sociálne slabé skupiny (vzdelávacie a osvetové programy a projekty zamerané na rómsku menšinu na Slovensku). ACEC aktívne pôsobí v teréne  v rómskych osadách od roku 2002 a v súčasnosti realizuje projekty pre rómsku komunitu v 42 osadách na východnom a strednom Slovensku.

Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a Enel je druhou najväčšou energetickou spoločnosťou v Európe, celkovo pôsobí v 40 krajinách po celom svete. Slovenské elektrárne i Enel sú partnermi významných filantropických inštitúcií. Svoju spoločenskú zodpovednosť pri podnikaní nazývajú Energiou pre krajinu – Energia pre šport, Energia pre kultúru, Energia pre vzdelanie, Energia pre prírodu a Energia pre život. Sú to sféry aktivít – energie, ktorými elektrárne podporujú aj v roku 2011 rozvoj spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní (CSR) na Slovensku. Projekt Gypsy Spirit patrí do programu Energia pre život.

Viac informácií:

Michal Kubo, office@acec.sk, 0902 749 221

Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu, www.gypsyspirit.eu.

Iveta Duchoňová, iveta.duchonova@vlada.gov.sk, 02/5729 5673

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?