reklama

115 praktických príbehov pomoci Rómom

Na ocenenie Gypsy Spirit 2010, nad ktorým prevzala záštitu Viviane Reding, viceprezidentka Európskej komisie a komisárka pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo, sa tento rok prihlásilo v piatich kategóriách 115 mimovládnych organizácií, firiem aj jednotlivcov. Prípravno-organizačný výbor v minulých dňoch vyhodnotil jednotlivé prihlášky a vybral vždy po tri nominácie v každej z piatich kategórií ocenenia Gypsy Spirit. Vyhlásenie výsledkov a udelenie ocenení prebehne počas slávnostného večera budúci štvrtok 13. mája v priestoroch Slovenského rozhlasu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

„Je to 115 príkladov dobrej práce s preukázateľnými výsledkami. Verejné uznanie pre tie najlepšie z nich môže byť inšpiráciou, ale najmä výzvou, aby sme urobili všetko, čo je v našich silách pre to, aby rómska menšina na Slovensku mohla žiť dôstojnejšie. Navyše, veľmi nás teší a vážime si, že záštitu nad týmto projektom prevzala viceprezidentka Európskej komisie Viviane Reding," hovorí Ľubomíra Slušná, prezidentka ACEC a riaditeľka Communication s.r.o. - na fotografii s Michele Bolognom, zástupcom spoločnosti Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, ktorá je jedným z vyhlasovateľov a generálnym partnerom Gypsy Spirit, pri príležitosti slávnostného otvorenia druhého ročníka ocenení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nominácie v jednotlivých kategóriách ocenenia Gypsy Spirit pre rok 2010

Nominácie v kategórii - Ocenenie pre mimovládnu organizáciu (realizácia konkrétneho projektu zameraného na podporu a rozvoj rómskej menšiny a jeho dosiahnuté výsledky)

  • Občianske združenie Miesto v dome, Levice

  • Občianske združenie (OZ) Miesto v dome funguje v Leviciach už šesť rokov. Posledné tri roky sa venuje intenzívnej denno-dennej práci v miestnej časti Ladislavov dvor. Ide o separovanú lokalitu s približne 350 obyvateľmi, ktorí tu žijú bez potrebnej infraštuktúry. Táto lokalita vznikla vysťahovaním neplatičov z mesta Levice. Medzi základné aktivity OZ patrí poskytovanie materiálnej pomoci - stravy, ošatenia, predmetov dennej potreby pre sociálne odkázaných, pomoc pri zabezpečovaní núdzového ubytovania pre ľudí bez prístrešia, poskytovanie ďalších sociálnych služieb, poradenstva, sociálnej prevencie, vzdelávania, zamerané na presadzovanie dôstojného spôsobu života občanov v nepriaznivej životnej situácii.

     

  • Občianske združenie Za dôstojný život, Lučenec

  • Občianske združenie (OZ) Za dôstojný vzniklo v Lučenci v roku 2000. Od svojho vzniku sa zaoberá pomocou marginalizovaným občanom, najmä v krízových situáciách. V roku 2006 zriadilo OZ Centrum pre občana a rodinu - domov pre osamelých rodičov a útulok s kapacitou tridsať osôb. V roku 2008 zriadili Krízové stredisko a v januári tohto roku detský domov Margarétka. OZ každoročne realizuje výchovné opatrenia so zameraním na dosiahnutie prosociálneho správania u maloletých a mladistvých s poruchami správania a s problémom záškoláctva. Terénnou sociálnou prácou aktivizujú rómsku komunitu, vzbudzujú záujem o vzdelanie a rôzne záujmové činnosti.


  • Občianske združenie Člověk v tísni, Slovensko

  • Dôvodom tohtoročnej nominácie slovenskej pobočky Občianskeho združenia (OZ) Clověk v tísni je ocenenie jej komplexného a kontinuálneho pôsobenia organizácie, dôraz na kombináciu terénneho, lokálneho prístupu so snahou o ovplyvňovanie systémovej úrovne. Konkrétne ide, predovšetkým, o doučovacie aktivity Programu podpory vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých hlavným cieľom a zároveň prínosom je zlepšenie študijných výsledkov detí, eliminácia predčasného ukončenia školskej dochádzky alebo preradenia na špeciálnu základnú školu. Cieľom programu je aj zabezpečiť úspešné prijatie a zotrvanie detí na stredných školách. Ďalšou aktivitou OZ je taktiež projekt ekologického a ekonomického bývania sociálne slabších ľudí, zohľadňujúci aj vzájomnú spoluprácu a pomoc budúcich nájomníkov.

     

Nominácie v kategórii - Ocenenie pre spoločnosť - firmu (podpora projektov zameraných na sociálnu pomoc a podporu rómskej komunity)

  • Eureko/Union

    Firmy sú ocenené za najrozsiahlejší projekt realizovaný na Slovensku - Zdravé komunity. Projekt je zameraný na zlepšenie zdravia rómskej populácie a osvetu v oblasti zdravotnej starostlivosti obyvateľov rómskych osád s priamym dopadom na 45 000 ľudí. Projekt má preukázateľný vplyv na zmenu prístupu obyvateľov osád ku vlastnému zdraviu a k dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Ľudské zdroje na implementáciu projektu sú vyberané priamo od obyvateľov osád. Súčasťou aktivít je aj permanentná vzdelávacia činnosť a motivačné tréningy. Od roku 2007 spoločnosť Union zdravotná poisťovňa investovala 15 mil. slovenských korún (približne 497 tisíc eur) na vakcinácie nad rámec povinného očkovania. V tejto činnosti Union naďalej pokračuje. Preventívne prehliadky sa podarilo v lokalitách pôsobenia zvýšiť o približne 20% voči priemeru celej SR. Projekt bol prezentovaný na pôde Európskej komisie a jeho prípadová štúdia bude vydaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) v tomto roku.

  • Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR (OSZZS)

    OSZZS má za sebou množstvo komunitných aktivít, ale nominácia Gypsy Spirit v tomto roku je predovšetkým udelená za vyškolenie 90 rómskych zdravotných asistentov k spolupráci pri zásahoch rýchlej zdravotnej pomoci. Zároveň tak aj za implementáciu modelu šírenia zdravotnej osvety v osadách s cieľom zlepšenia zdravotného uvedomenia rómskej populácie, zlepšenia situácie v osadách v oblasti komunálnej a osobnej hygieny a zvýšenia osvety v oblasti sexuálnej výchovy.

  • Nadácia Orange

    Nádácia Orange je nominovaná za dlhodobé partnerstvo a podporu Rómskeho inštitútu pri podpore vzdelávania rómskych detí v programe Štipendijný fond Big Brother, Big Sister. Program adresne podporuje nadané rómske deti v oblasti vzdelávania. Využíva metódu tútoringu, ktorá je založená na participácii dobrovoľníkov na individuálnom rozvoji dieťaťa. Špecificky je doplnená aj o prvky medzikultúrneho dialógu, a to vďaka zainteresovanosti dobrovoľníkov z radov vysokoškolských študentov.

Nominácie v kategórii - Ocenenie pre mimoškolské vzdelávacie aktivity (zamerané na rómske deti a mládež)

  • Špeciálna základná škola Chminianske Jakubovany

    Cieľom pôsobenia školy je rozvoj osobnosti dieťaťa s prihliadnutím na druh a stupeň postihnutia i odlišný spôsob života. Navštevuje ju vyše 400 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia segregovanej rómskej osady. Poslaním školy je zabezpečovať nielen školsko-vzdelávaciu, ale aj mimoškolskú činnosť, v rámci ktorej tak na škole pôsobí 18 záujmových útvarov. Ich cieľom je zabezpečiť deťom zmysluplné využívanie voľného času. Aj v spolupráci s inými miestnymi i celoslovenskými subjektami škola organizuje letné tábory, kurzy, výcviky, súťaže, rozvíja a uplatňuje spevácky, športový, tanečný a výtvarný talent svojich žiakov.

  • Občianske združenie Divé Maky, Bratislava

    Občianske združenie (OZ) Divé Maky je nominované za individuálnu štipendijnú podporu talentovaných rómskych detí a mládeže žijúcich v zložitých sociálnych pomeroch formou individuálneho darcovstva. Za jedinečnosť, inovatívnosť, prepracovanosť daného systému a dosiahnuté výsledky, za odstraňovanie spoločenských predsudkov a mýtov voči rómskej komunite a za praktickú a hlboko humanistickú aplikáciu práv dieťaťa na vzdelanie a plnohodnotný život.

  • Občianske združenie Horúci tím, Čičava

    Misijné pôsobenie občianskeho združenia Horúci tím v Pastoračnom centre Rómov v obci Čičava so súčasnou pôsobnosťou v 10 obciach vranovského okresu, považuje starosta Čičavy za príklad hodný nasledovania nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii. Okrem systematickej práce v malých skupinách, ktorých je v súčasnosti tridsať, ide aj o víkendové podujatia, tábory, formačné školenia pre ľudí z rómskych osád, festivaly a sociálnu pomoc starším Rómom v regióne. Uznanie si Horúci tím zaslúži aj z toho dôvodu, že jeho členovia všetky svoje aktivity v osadách realizujú v rámci dobrovoľníctva.

Nominácie v kategórii - Ocenenie pre jednotlivca (dlhodobá práca, ktorá prispela k zlepšeniu postavenia Rómov)

  • Mgr. Jana Belišová, etnografka a muzikologička

    Jana Belišová je nominovaná za jedinečný počin mapovania a archivácie rómskych piesní a za približovanie a zviditeľňovanie autentickej rómskej hudby širokej verejnosti prostredníctvom CD nosičov, koncertov, workshopov, výstav a seminárov. Mapovaniu autentickej rómskej hudby sa venuje od roku 1990 - od čias svojho štúdia etnológie a hudobnej vedy na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V roku 2002 založila Občianske združenie Žudro, ktoré vydalo CD Phurikane giľa. Ide o zbierku starodávnych žalostných piesní (halgató), obohatenú o denníkovú knihu a spevník. O rok neskôr vyšlo druhé CD Karačoňa s vianočnými piesňami. Momentálne pripravuje dvojalbum čardášov, opäť spojený so spevníkom. Výsledky jej práce sú prijímané veľmi pozitívne nerómskou verejnosťou, čo prispieva k vytváraniu pozitívneho a sympatického obrazu o Rómoch.

  • Sestra Atanázia Holubová

    Sestra Atanázia Holubová je nominovaná v tejto kategórii za nezištnú mnohoročnú službu a pomoc chudobným a opusteným. Taktiež za mimoriadnu a všestrannú činnosť rehoľnej sestry na rómskom sídlisku Poštárka v Bardejove, špeciálne za vzdelávaciu a výchovnú prácu s rómskymi deťmi i ich dlhodobú prípravu na prvé sv. prijímanie. Rádová sestra Atanázia, civilným menom Mgr. Mária Holubová, sa venuje pastoračnej činnosti medzi Rómami v Bardejove na Slovensku, kde založila aj detský spevácky súbor Devleskere Čhave (Božie deti). Narodila sa v roku 1952 a vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Prešove. Od roku 1992 sestra Atanázia pôsobí aj v obci Jarovnice, ktorá bola postihnutá povodňami. Dva roky tam (okrem iného) učila na rómskej základnej škole katechizmus.

  • Iveta Lacková, Eva Dzuriková, Gabriela Lipovská a Anton Mirga

    Všetci sú spoločne nominovaní za obetavú terénnu prácu, za dlhodobé, systematické a nezištné pôsobenie a pomoc v rómskych komunitách s cieľom reálne a efektívne prispieť k zmene postojov Rómov ku svojmu zdraviu, vzdelávaniu a celkovej zodpovednosti za vlastný individuálny i rodinný život. Nominovaní sú v svojich komunitách rešpektovanými a vyhľadávanými osobnosťami. Sme presvedčení, že v ich prípade je oprávnené hovoriť nie o práci, či aktivitách, ale o „poslaní".

Nominácie v kategórii - Čin roka (za čin, ktorý prispel k záchrane života, alebo zlepšil kvalitu života jednotlivca)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

  • Kolektív Mestského úradu Giraltovce

    Tento kolektív je nominovaný v kategórii Čin roka za pomoc mnohodetnej rómskej rodine nad rámec pracovných povinností i kompetencií. Spomínaná rodina s 10 deťmi predala byt a vycestovala za prácou do zahraničia len s jedným dieťaťom. Ostatných deväť detí ostalo v nevhodných podmienkach odkázaných samé na seba a následne boli umiestnené v krízovom centre. Rodičia však cestou do Anglicka prišli v Prahe o všetky peniaze a nemohli tak ani pokračovať ďalej, ani sa vrátiť späť domov. Mestský úrad im umožnil vrátiť sa na náklady mesta. Po návrate im mesto poskytlo aj náhradné ubytovanie- nakoľko iba tak mohli splniť súdnu podmienku vrátenia detí do svojej starostlivosti. V súčasnosti rodinu pravidelne navštevuje sociálny kurátor, terénni pracovníci organizujú verejnú zbierku šatstva a obuvi pre túto rodinu a pravidelne monitorujú starostlivosť o deti.

  • MECEM - Rómske mediálne centrum

    Obchodovanie s ľuďmi, pracovné otroctvo je problémom, ktorý sa v podmienkach Slovenskej republiky týka predovšetkým rómskych komunít na východe Slovenska. Rómske mediálne centrum v priebehu roka 2009 otvorilo túto tému a odvysielalo v súvislosti s ňou 6 reportáží. Zmapovalo rôzne formy obchodovania s ľuďmi, vydalo súvisiace DVD v rómskom jazyku -slúžiace ako pomôcka pre rozličné úrovne. Jedným z výsledkov projektu je aj návrat skupiny ľudí z otroctva v zahraničí, rovnako ako prvé úspechy pri vyšetrovaní týchto trestných činov. Treba pripomenúť, že predchodcom Rómskeho mediálneho centra (MECEM) bolo občianske združenie ECCE. To vzniklo ešte v roku 1999 s cieľom monitorovať informácie o Rómoch a spolupracovať s médiami pri scitlivovaní majority vo vzťahu ku rómskej komunite. Prvotným zámerom bolo vybudovať centrum, na ktoré by sa novinári z majoritných médií mohli kedykoľvek obrátiť pri overovaní si informácií o Rómoch. Od roku 2002 zrealizovali množstvo projektov počnúc vzdelávaním mladých ľudí a ich prípravy na komunikáciu s médiami, cez vzdelávanie samosprávy pre prácu s Rómami, vydávanie kníh a novín, realizáciu dokumentárnych filmov až po vysielanie rómskeho národnostného magazínu v Slovenskej televízii.

  • Mária Nazarejová

    Mária Nazarejová sa dlhodobo, obetavo a s láskou venuje práci a pomoci Rómom, osobne participuje na im určených zdravotných projektoch, nezištne a všestranne pomáha mladým rómskym mamičkám a odkázaným. Pracuje ako terénna komunitná pracovníčka pre obec Kapušany, ako koordinátorka projektu Zdravé komunity a miestnej osade pomáha v mnohých oblastiach aj nad rámec svojich oficiálnych pracovných povinností. Taktiež vedie detskú tanečnú skupinu rómskych detí. V kategórii Čin roka je nominovaná za konkrétnu ľudskú i organizačnú a administratívnu prácu, súvisiacu s vyhľadaním otca a starej matky rómskeho dievčatka v Českej republike. Dievčatku Sandre „hrozil" dlhodobý pobyt v detskom domove. Pani Nazarajevová má zásluhu nielen na vyhľadaní a kontaktovaní jeho príbuzných v Českej republike, ale aj na ich motivovaní a pomoci ohľadom sanovania celej rodiny. V súčasnosti rodina, vrátane starej mamy, žije spoločne na Slovensku a zodpovedne sa stará o malú Sandru.

V tomto ročníku Gypsy Spirit máte aj vy možnosť dať svoj hlas niektorému z jednotlivcov, ktorí prispeli k zlepšeniu postavenia Rómov na Slovensku. Sú dôkazom toho, že aj pomoc bežných ľudí má zmysel. Hlasovať môžete tak, že na Facebooku kliknete na Páči sa mi / Like pri fotke nominovaného, ktorého chcete podporiť. Tešíme sa na váš "hlas ľudu".

Gypsy Spirit

Gypsy Spirit

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Gypsy Spirit Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáAktualityOcenení a nominovaníPorota

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu